Alternativní mateřská školka Příbram

Léto 2009: Příbramská mateřská školka s kapacitou 40 dětí se rozhodla zpestřit svou zahradu tak, aby děti byly blíže přírodě a aby se jejím prostřednictvím mohly učit. Pozemek školky se nachází v panelákové zástavbě a stavebně je komplikovaný – rozdělený na několik částí, plochy jsou relativně malé. Přesto se nám podařilo osázet ho původními jedlými dřevinami, vysadit základ živých plotů a trvalkových porostů. Projekt je dlouhodobější, protože školka se bude pozemkově rozrůstat ještě na jaře 2011.

Děti pomáhaly u „totemového“ stromu (Jeřábu ptačího – Moravského sladkoplodého) se sázením trvalek do mulče kolem stromu.

Příchod do zahrady je nyní nově tvořen cestičkou z oblázků, která je zakončena u jeřábu. Větší část plochy zahrady zůstává pokryta trávníkem a trvalkami, aby děti měly kde hrát fotbal. 🙂

Pohled na nové prvky v zahradě – cesta z oblázků, „totemový“ strom, vzadu u zdi nově vysázené popínavky a vpravo u plotu dvě aronie s jedlými plody.

Na pozdim se nám podařilo vybudovat bylinkovou spirálu, která je typickým prvkem přírodních zahrad. Zde z neopracovaných kamenů. Děti pomáhaly s udusáváním půdy ve spirále.

Na místě bývalé třešně ptačí, která stínila přízemní budovy školky, jsme zasadili dřezovec trojtrnný, který svou vzdušností místo spíše oživí. S jeho plody se děti budou moci jednou kreativně vyřádit. Z třešně se stala přírodní prolézačka.

Pohled do zahrady před začátkem projektu:

Takhle to vypadalo na pozemcích školky původně – většinou jen trávník a pískoviště.

Projekt přírodní zahrady školky – jihovýchodní část s altánem teprve čeká na realizaci, která proběhne na jaře 2011. Projekt jsem rýsovala pouze v ruce.

Projekt prostoru mezi budovami školky